نصب سامانه براي نسخه چند كاربره (تحت شبكه)

براي نصب نسخه تحت شبكه سامانه ابتدا مي‌بايست شبكه داخلي و تنظيمات آن را انجام داده باشيد. پس از انجام تنظيمات شبكه CD نصب سامانه را در كامپيوتر Server را قرار دهيد و با تعيين تنظيمات اوليه مانند مسير نصب و ... سامانه را نصب كنيد. فقط در صفحه‌اي كه براي ايجاد پيوند پايگاه داده در حالت تك كاربره است گزينه «خير» را انتخاب كنيد:

 

 

1- نصب نرم‌افزار قفل سخت افزاري در محيط شبكه

سپس بر روي آيكون CD كليك راست كنيد و سپس از منوي ظاهر شده گزينه Open را انتخاب نمائيد:

 

 

به پوشه Hardlock و سپس Lock Server برويد و بر روي فايل Setup.exe دوبار كليك كنيد:

 

 

توسط اين برنامه نرم افزار لازم براي كاركردن قفل در محيط شبكه بصورت خودكار نصب مي‌شود، براي نصب احتياج به تنظيم خاصي و گزينه هاي پيش را انتخاب نمائبد و دكمه Next را فشار دهيد، مطابق تصاوير زير:

 

 

 

 

 

 

بدين ترتيب نرم‌افزار لازم براي كاركرد قفل سخت افزاري در محيط شبكه نصب شد. گام بعدي ايجاد پيوند بين سامانه و قفل است.

 

2- تعيين IP سرور (Server)

گرچه اين مورد مربوط به تنظيمات شبكه است ولي در اينجا براي نصب آسان برنامه، چگونگي تعيين IP كامپيوتر شرح داده مي‌شود، چنانچه با اين مورد آشنايي داريد مي‌توانيد از اين قسمت صرفنظر نمائيد.

IP يك كامپيوتر شماره شناسايي آن در شبكه مي‌باشد، براي پيدا كردن IP سرور (Server) در كامپيوتر Sever در منوي Start بر روي گزينه My Network Places كليك راست كنيد و از منوي ظاهر شده گزينه Properties را انتخاب كنيد:

 

 

در صفحه‌اي كه نمايش مي‌يابد گزينه Local Area Connection را پيدا كنيد و بر روي ‌آن كليك راست كنيد و گزينه Properties را انتخاب نمائيد:

 

 

در صفحه‌اي كه ظاهر مي‌شود بر روي گزينه (Internet Protocol (TCP/IP دوبار كليك كنيد:

 

 

 

در اين حالت صفحه زير نمايش مي‌يابد كه IP كامپيوتر Server در آن مشخص شده است، اين عدد را يادداشت كنيد، چون در مرحله بعدي به آن احتياج داريم:

 

 

اگر در اين صفحه هيچ عددي وجود نداشت به اين معني است كه تنظيمات شبكه كامل انجام نشده است و با مسئول شبكه در اين مورد تماس بگيريد. (همچنين ممكن است در شبكه از DHCP شده باشد)

 

3- ايجاد پيوند بين قفل و برنامه در شبكه

براي اين منظور كافيست در پوشه برنامه فايل ServerConf.exe را باز نمائيد و IP مشخص شده در حالت قبل را در كادر اين برنامه وارد نمائيد:

 

 

لازم است اين كار را هم براي كامپيوتر Server و هم براي همه كامپيوتر‌هاي متصل به Server انجام دهيد:

 

 


در حال حاضر نصب قفل سخت افزاري سامانه بر روي Server به اتمام رسيده، براي كامپيوترهاي متصل به Server تنها لازم است قسمت 3 را انجام دهيد. البته لازم به ذكر است در هنگام نصب در هر كامپيوتر تنها در هنگام نصب قفل سخت افزاري مي‌بايست به كامپيوتر متصل باشد.