هوشمندانه بیاندیش

اگر نمی‌دانید به کجا می‌روید، مهم نیست از چه راهی بروید!

هوشمندانه بیاندیش ...

در هر کسب و کاری برای موفق بودن، نیاز به ایجاد تمایز نسب به رقبای تجاری از اصول مهم است و هر چه کسب و کار پیچیده‌تر باشد نیاز به «هوشمندی تجاری» بیشتر احساس می‌شود. هوشمندی تجاری بدون نرم‌افزار و راهکار هوشمند امکان‌پذیر نیست. نمادیس با ایجاد پلتفورم نرم‌افزاری ویژه کسب و کارها امکان پیاده‌سازی هوشمندی در کسب و کار را فراهم می‌سازد. این پلتفورم در نهایت تبدیل به راهکارهای ویژه برای سازمان‌ها و شرکت‌ها، فروشگاه‌ها ، آموزشگاه‌ها، مشاغل کوچک (Small Business) و کسب و کارهای شبکه‌های اجتماعی می‌شود.

راهکار چیست؟ و تفاوت آن با نرم‌افزار چیست؟

در بسیاری از حالت‌ها شرکت‌های نرم‌افزاری نسبت به تولید یک یا چند نرم‌افزار ویژه مشاغل اقدام می‌کنند و آن را در اختیار مشاغل متقاضی قرار می‌دهند، مشکل اصلی در اینست که موفقیت تجاری صرفاً با بهره‌برداری از نرم‌افزار میسر نیست. راهکار یا Solution در حقیقت یک پکیج از چند شاخصه مختلف است که یکی از آنها نرم‌افزار است، یک نرم‌افزار که کلیه فرآیندها و فعالیت کسب و کار را پوشش می‌دهد، به همراه روش‌های پیشرفته و به روز مدیریتی و اجرایی مانند استاندارهای ISO27001 و یا ITIL, COBIT و حتی روش‌های بازاریابی یکپارچه، برند‌سازی . در حقیقت در راهکارها، نمادیس به عنوان تیم فناوری کسب و کار تا رسیدن به هدف تجاری در کنار کسب و کار خواهد بود. همچنین در راهکار سخت‌افزار و سامانه‌های ارتباطات، آموزش نیروی انسانی و پشتیبانی فنی از موارد گفته شده بصورت یکپارچه انجام خواهد شد.

برخی از شرکت‌ها در نام محصول از عنوان راهکار استفاده می‌کنند که بهدیهی است با مفهوم فوق، متفاوت است. برای آشنایی بیشتر با راهکار بر روی این پیوند کلیک کنید.

هوشمندی چیست؟

«هوشمندی» یعنی تواناییِ پذیرش و تطبیق با «تغییرات». کسب و کار یک ساختار ثابت نیست که در ابتدا پایه‌هایی برای آن تعیین کنید و سپس سال‌ها از آن بهره‌برداری کنید. کسب و کار همانند یک موجود زنده بسته به شرایط محیطی و داخلی می‌بایست تغییر کند. هر موجود تغییر ناپذیری روزی از بین خواهد رفت و در این مورد استثنایی وجود ندارد. در محیط کسب و کار موج‌هایی به وجود می‌آیند که نقاط چرخش راهبردی کسب و کار خواهند بود، اگر کسب و کاری با هوشمندی بر این موج‌ها سوار شد و حتی خود سازنده موج‌های بعدی شد، جزئی از آینده خواهد بود وگرنه با ضرر از بازار اخراج می‌شود.

شاید بدیهی باشد که کسب و کار باید با شرایط تغییر کند ولی یک مدیر کارآزموده می‌داند، موانع عمده‌ای در برابر آن وجود دارد که تطبیق با شرایط جدید را سخت و حتی ناممکن می‌کند. «هوشمندی تجاری» در یک کسب و کار امکان تطبیق با شرایط جدید را امکان‌پذیر می‌سازد. مهمترین تغییر در چند سال اخیر رویکرد تجارت آنلاین است، هر کسب و کاری می‌بایست توانایی ارائه خدمات و کالاها در فضای آنلاین را داشته باشد و گرنه با ورود رقبای جدید کم‌کم از دایره کسب و کار خارج خواهد شد. همچنین موضوعات دیگری مانند همه‌گیری ویروسی، اعتصابات، تحریم‌ها و سایر شرایطی که حتی در گذشته امکان وجودشان موضوعیت نداشت، می‌تواند در عرض چند هفته یک کسب و کار ریشه‌دار را نابود کند.

راهکار‌های نرم‌افزاری نمادیس، امکان پیاده‌سازی هوش تجاری را در کسب و کار فراهم می‌کند:

شیوه تولید نرم‌افزار توسط «نمادیس»

تمامی کسب و کارها استفاده از نرم‌افزار به عنوان مهمترین ابزار فعالیت را قبول دارند، نکته مهم اینست که چه نرم‌افزاری برای کسب و کار مناسب است، پاسخ این پرسش به شیوه تولید نرم‌افزار مربوط می‌شود، در حال حاضر ۲ روش عمده تولید و توسعه نرم‌افزار برای کسب و کارها وجود دارد:

۱. شیوه پیش‌تولید نرم‌افزار

در این روش، نرم‌افزار بر اساس ویژگی‌های مشترک کسب و کارها تولید می‌شود و سپس بصورت انبوه (در ده‌ها هزار نسخه) در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه گستره مشتریان از مشاغل مختلف است و قطعاً با هم همخوانی ندارند (مانند طلا فروش، پوشاک، آموزشگاه، شرکت بازرگانی و ...) ویژگی‌هایی خاص‌تری اضافه می‌شود که برای مشاغل مختلف فعال و غیر فعال می‌شود. این روش به دلیل هزینه پایین راه‌اندازی شیوه مرسوم در بین کسب و کارهاست، مزیت این روش هزینه پایین‌تر و زمان کم برای راه‌اندازی است و از معایب آن عدم همخوانی با واقعیت‌های کسب و کار و عدم پوشش همه فعالیت‌ها و در نتیجه ایجاد گلوگاه‌های کاری است که به مرور هزینه‌های مالی و زمانی این گلوگاه‌ها از فایده بهره‌برداری از نرم‌افزار بیشتر خواهد شد.

۲. شیوه تولید اختصاصی نرم‌افزار

در این روش، نرم‌افزار بر اساس ویژگی‌های اختصاصی کسب و کار تولید می‌شود، به این صورت که مشتری طی جلساتی با تولیدکننده نیاز‌ها و فرآیندها را مطرح می‌کند، تولید کننده با استفاده از مهندسی سیستم و روش‌های طراحی نرم‌افزار را طراحی می‌کند، پس اط اشکال زدایی نرم‌افزار برای مشتری راه‌اندازی و تخویل می‌شود. در این روش به دلیل اینکه نرم‌افزار کاملاً بر اساس نیاز مشتری توسعه یافته است، بازدهی بالایی دارد. مزیت این روش مطابقت بر فرآیند کسب و کار و پوشش کامل آن است (در صورت خواست مشتری) و حتی امکان تحویل سورس کد به مشتری وجود دارد. از معایب آن هزینه بالا و زمان طولانی در تولید نرم‌افزار است، همچنین نرم‌افزار به دلیل وابستگی به تولیدکننده، می‌بایست توسط تولیدکننده معتبری تولید شود، همینطور ممکن است زمان اشکال‌زدایی از نرم‌افزار به دلیل اختصاصی بودن طراحی طولانی شود.

تولید نرم‌افزار بر اساس پلتفورم

در طی سال‌ها در نمادیس هم به شیوه‌های نرم‌افزار تولید می‌شد و با توجه به معایب ذکر شده که ممکن بود در روند کسب و کار مشکلاتی ایجاد کند، از سال ۱۳۸۹ تصمیم بر آن شد که همانند شرکت‌های بزرگ نرم‌افزاری جهان یک پلتفورم اختصاصی توسعه نرم‌افزاری ایجاد شود، علیرغم پیچیدگی‌های بسیار تولید پلتفورم، با صرف هزینه قابل توجه در سال ۱۳۹۳ این پلتفورم نرم‌افزار با نام تجاری NSOP (Namadis Subject-Oriented Platform) آماده بهره‌بردای گردید. لازم به ذکر است تعداد شرکت‌های نرم‌افزاری در ایران که از پلتفورم اختصاصی تولید نرم‌افزار استفاده می‌کنند کمتر از انگشتان یک دست است.

این پلتفورم مجموعه‌ای عظیم از کلاس‌های برنامه‌نویسی است، که امکان تولید نرم‌افزار برای دستگاه‌های محتلف (کامپیوتر شخصی، موبایل، تبلت، سِرور و ...) سیستم عامل‌های مختلف (ویندوز، اندرویید، iOS، لینوکس و ...) و محیط اجرای وب، درون‌سازمانی و کلاود را دارد. در این پلتفورم شیوه‌های اختصاصی رمزگذاری، امنیت داده‌ها، شیوه‌های نوین رابط کاربری و ارتباط با دستگاه‌های مختلف دیده شده است. تولید نرم‌افزار بر اساس این پلتفورم موجب می‌شود، نرم‌افزار بصورت اختصاصی طراحی شود ولی هزینه و زمان تولید آن کاهش قابل توجهی خواهد داشت، اشکال‌زدایی انجام شده است و تضمین می‌شود بر روی دستگاه‌ها و سیستم‌های مختلف قابل اجراء باشد، با توجه به اینکه سامانه‌های نرم‌افزاری بصورت راهکار توسعه می‌یابد، مباحث غیر نرم‌افزار مانند شیوه‌های مدیریتی و بازاریابی هم در اختیار مشتری قرار خواهد گرفت.


سازمان هوشمند

برای شرکت‌ها و سازمان‌ها، با بکارگیری راهکارهای درون‌سازمانی و ابری، فرآیندها بصورت «یکپارچه» و هوشمند اجرا خواهند شد.

سامانه‌های نرم‌افزاری یکپارچه برای راهکار سازمانی، شامل این موارد خواهند بود: مدیریت مشتریان، مدیریت سفارش‌ها، مدیریت کالاها و خدمات، مدیریت انبار، مدیریت مالی و حسابداری، مدیریت کارکنان، مدیریت شعب، مدیریت شرکاء و سهامداران، حضور و غیاب و تردد، مدیریت اموال و دارایی‌ها، مدیریت قراردادها، مدیریت آرشیو و بایگانی اسناد، مدیریت دبیرخانه، اتوماسیون اداری، مدیریت زمان و فرآیندها، مدیریت فایل‌های (کلاود)، مدیریت تحویل و دلیوری، مدیریت تأمین مواد اولیه و زنجیره تأمین، سازمان مجازی، مدیریت پیام‌ها و ...

برای اطلاعات بیشتر در خصوص راهکارهای نرم‌افزاری «سازمانی» اینجا کلیک کنید.

فروش هوشمند

برای کسب‌کارهای فروشگاهی، راهکارهای درون‌سازمانی و ابری، امکان پیاده‌سازی فروش هوشمند، «یکپارچه» و «همزمان» حضوری و آنلاین را فراهم می‌آورد.

سامانه‌های نرم‌افزاری یکپارچه برای راهکار فروشگاهی، شامل این موارد خواهند بود: مدیریت یکپارچه فروشگاه آنلاین، مدیریت مشتریان، مدیریت سفارش‌ها، مدیریت کالاها و خدمات، مدیریت انبار، مدیریت مالی و حسابداری، مدیریت کارکنان، شرکاء و سهامداران، حضور و غیاب و تردد، مدیریت اموال و دارایی‌ها، مدیریت تحویل و دلیوری، مدیریت پیام‌ها و ...

برای اطلاعات بیشتر در خصوص راهکارهای نرم‌افزاری «فروشگاهی» اینجا کلیک کنید.

آموزش هوشمند

برای کسب و کارهای آموزشگاهی، توسط راهکارهای درون‌سازمانی و ابری امکان «یکپارچه‌سازی» کلیه فرآیند آموزشی حضوری و آنلاین را فراهم می‌آورد.

سامانه‌های نرم‌افزاری یکپارچه برای راهکار آموزشگاهی، شامل این موارد خواهند بود: مدیریت یکپارچه فروشگاه آنلاین، مدیریت مشتریان، مدیریت سفارش‌ها، مدیریت کالاها و خدمات، مدیریت انبار، مدیریت مالی و حسابداری، مدیریت کارکنان، شرکاء و سهامداران، حضور و غیاب و تردد، مدیریت اموال و دارایی‌ها، مدیریت قراردادها، مدیریت تحویل و دلیوری، مدیریت پیام‌ها و ...

برای اطلاعات بیشتر در خصوص راهکارهای نرم‌افزاری «آموزشی» اینجا کلیک کنید.

راهکارهای هوشمند

هدف از راهکارهای هوشمند، توسعه کسب و کار و پیاده‌سازی هوشمندی تجاری بصورت یکپارچه برای همه فرآیندهاست.

توسعه هر کسب و کاری ولو کسب و کارهای کوچک نیاز به یک نرم‌افزار کارا برای مدیریت دارد، یک راهکار نرم‌افزاری مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای یکپارچه است که بصورت اختصاصی برای کسب و کار طراحی شده است. با توجه به زمان و هزینه بالای تولید راهکارهای نرم‌افزاری، شرکت‌های نرم‌افزاری، نرم‌افزار را بر اساس مشخصه‌های عمومی کسب و کارها تولید می‌کنند تا برای همه کسب و کارها قابل استفاده باشد و در برخی موارد گزینه‌هایی را برای مشاغل فعال و غیر فعال می‌کنند. با توجه به اینکه در این روش نرم‌افزار بر اساس نیاز کسب و کار طراحی نشده است، مشکل عدم تطابق کامل با مدل کسب و کار وجود دارد و برای بهره‌برداری و سازگاری با نرم‌افزار، نیاز به اعمال تغییرات کلی و یا جزیی در روش‌های اجرایی کسب و کار وجود دارد و همین یکی از دلایل عدم موفقیت به ویژه برای کسب و کارهای کوچک‌تر است.

نمادیس، به جای تولید نرم‌افزار، یک پلتفورم تخصصی نرم‌افزاری تولید کرده است که علاوه بر استفاده از فناوری‌های روز، امنیت اطلاعات، سرعت بسیار بالا، سازگاری با بسترهای متنوع سخت‌افزاری و ارتباطی در توسعه آن دیده شده است. بر اساس این پلتفورم امکان تولید نرم‌افزار ویژه هر کسب و کار با هزینه و زمان بسیار کمتر امکان‌پذیر خواهد بود. تولید پلتفورم نرم‌افزار یه فرآیند بسیار پیچیده نرم‌افزاری است که در حال حاضر در دنیا توسط شرکت‌های بزرگ به کار گرفته می‌شود و در کشور در حال حاضر، تنها نمادیس به این شیوه نرم‌افزارهای ویژه کسب و کار را تولید می‌کند.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص راهکارهای نرم‌افزاری اینجا کلیک کنید.

برنامه‌ریزی هوشمند

توسط راهکارهای نرم‌افزار، امکان استخراج گزارش‌های دقیق، پیش‌بینی بازار و درنتیجه برنامه‌ریزی هوشمند برای کسب و کار فراهم می‌شود.

در هر کسب و کاری، برنامه‌ریزی‌های کوتاه، میان و بلند مدت، بررسی ریسک‌های کسب و کار و تحلیل رقبا، میزان گسترش و کسب و کار را تعیین می‌کند. همچنین شیوه مدیریت داخلی کسب و کار مانند ارتباط با مشتریان، افزایش بهره‌وری در کسب و کار کاهش هزینه‌های پنهان، همگی با برنامه‌ریزی هوشمند محقق می‌شوند.

نمادیس به شما کمک خواهد کرد براساس تحلیل نقاط قوت و ضعف و همچنین فرصت‌ها و تهدیدها، برنامه‌های کسب و کارتان را تدوین کنید. همچنین راهکارهای نرم‌افزاری نمادیس بصورت یکپارچه برنامه‌ریزی‌های داخلی، از قرارملاقات‌ها، سررسید چک‌ها و تعهدات، قراردادها، برنامه روزانه هر یک از مدیران و کارکنان، ارسال‌ و دلیوری تا برنامه‌ریزی تأمین کالا و مواد، برنامه‌ریزی منابع مالی و ... را برایتان تدوین می‌کند

ارتباطات هوشمند

با پیاده‌سازی راهکارهای ابری، کلیه رده‌ها و شعب کسب و کار با پراکندگی جغرافیایی، بصورت یکپارچه مرتبط خواهند بود و بصورت یک مجموعه واحد مدیریت خواهد شد.

گستره فعالیت کسب و کار شما چقدر است؟ صرفاً در محل شرکت، فروشگاه یا آموزشگاه است؟ آیا مشتریان‌تان در هر لحظه و هر مکانی امکان استفاده از خدمات شما را دارند؟ یا کارکنان و مدیران در هر زمان امکان بررسی صورت‌های کاری، سفارش‌ها، برنامه‌های کاری و ... دارند؟

با بهره‌گیری از کلاود اختصاصی نمادیس (سامانه اتصال یکپارچه از طریق اینترنت) کلیه سامانه‌‌های نرم‌افزاری شما برای همه افرادیکه تعیین کرده‌اید قابل دسترسی خواهد بود و برابر دسترسی‌های انجام شده امکان فعالیت خواهند داشت. دیگر کسب و کار شما محدود به محدوده جغرافیایی و ساعات کاری نخواهد بود و یک «کسب و کار مجازی و هوشمند» در کنار کسب و کار اصلی ایجاد خواهد شد که همان فعالیت‌ها را نظیر به نظیر به صورت مجازی انجام خواهد داد.

فناوری‌های پیشرفته

در توسعه و پیاده‌سازی راهکارهای نمادیس، همواره پیشرفته‌ترین فناوری‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری، ارتباطی، امنیتی و روش‌های مدیریتی بکار گرفته می‌شود.

دنیای فناوری به سرعت در حال تغییر است، هر محصول فناوری محور می‌بایست بصورت مستمر به روز شود در غیر اینصورت پس از ۲ یا ۳ چرخه پیشرفت فناوری دیگر امکان بروزرسانی نخواهد بود. در توصعه سامانه‌های نرم‌افزاری همواره از پیشرفته‌ترین فناوری‌های روز استفاده می‌کند و در آزمایشگاه توسعه فناوری فناوری‌های جدید مورد بررسی قرار می‌گیرد تا در محصولات نرم‌افزاری مورد استفاده قرار بگیرد.

«نمادیس» یکی از پییشرفته‌ترین پلتفورم‌های توسعه نرم‌افزاری در کشور را تولید کرده است و با اتکا به همین پلتفورم امکان توسعه‌ نرم‌افزارهای فوق پیچیده را برای ده‌ها وزارتخانه، سازمان و کسب و کارهای بزرگ و کوچک داشته است. موضوع فناوری صرفاً محدود به توسعه نرم‌افزار نبوده است و در حوزه‌های سخت‌افزاری، شبکه‌های ازتباطی، زیرساخت‌های شبکه‌های ابری (کلاود) و حتی در موضوعات پیشرفته مدیریتی و نیروی انسانی، بازایابی دیجیتال، برند‌سازی و سایر حوزه‌های مرتبط با کسب و کار گسترده شده است تا شرکایِ کاریِ نمادیس از کلیه جنبه‌های مرتبط با کسب و کار بهره‌مند شوند.

بازاریابی هوشمند

بازاریابی هوشمندانه و خلاق؛ با بهر‌ه‌گیری همگرا از داده‌های کلان، ابزارها و روش‌های نوین در رسانه‌های دیجیتال و سنتی تحقق می‌یابد.

شاید به نظر برسد موضوع بازاریابی از موضوع سامانه‌های نرم‌افزار جدا باشد، ولی وقتی بصورت راهکار به این موضوع نگاه شود، مشاهده می‌شود در یک راستا هستند و در حقیقت بازاریابی ادامه سامانه‌های نرم‌افزار اجرایی است. بازاریابی باید مبتنی بر داده‌های واقعی، شیوه‌های نوین ارتباطی با مشتریان مانند شبکه‌های اجتماعی باشد. «نمادیس» با توجه به تعهد خود در خصوص پیاده‌سازی هوشمندی تجاری و شیوه نوین مدیریت کسب و کار، به شما کمک خواهد کرد با استفاده از شیوه‌های همگرای نوین و سنتی تبلیغات و بازاریابی، کمپین‌های تبلیغاتی خودتون را ایجاد کنید. از طراحی لوگو و هویت تجاری، طراحی بروشور، بیلبورد تا تحلیل داده‌های رقبا و تعیین مدیا پلن تبلیغات (برنامه شیوه‌های تبلیغات) در کنار شما خواهد بود.